Imieniny:
29.10.2018

Wernisaż wystawy "Ja,Ty,Oni" fotokolaże Heleny Kaczanowskiej

W czwartek 18 października w Muzeum Borów Tucholskich otwarta została wystaw "Ja,Ty, Oni" fotokolaże Heleny Kaczanowskiej.

Autorka poprzez swoje prace nadała temu, co widzi nową narracje. Z ułamków rzeczywistości stworzyła dodatkowy sens zaistniałym już wcześniej obrazom - czasem w sposób zaskakujący, niespodziewany, śmieszny lub smutny, innym razem zostawiający odbiorcę z własną wyobraźnią, chociaż swoim pracom nadała tytuły. Wystawa ma wymiar społeczny, obyczajowy, kulturowy, a także polityczny. Stało się to możliwe dzięki wnikliwej obserwacji życia społecznego, politycznego i tym czym żyje autorka na co dzień i od święta. Ten zbiór fotokolaży jest jakby obrazem zbiorowej tożsamości nas - Polaków w tym wyjątkowym, jubileuszowym roku. Tak w Jaj oczach wyglądamy - Ja, Ty, Oni, czyli my wszyscy. Podczas wernisażu autorka wspominała swoich nauczycieli, opowiedziała gościom, jak zrodził się pomysł oraz o samej technice tego wyrazu artystycznego, który powtórnie zaistniał u schyłku XIX w., a jego początki sięgają kultury Chin sprzed 200 lat pne. Organizatorem wystawy jest Muzeum Borów Tucholskich oraz Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi.

Tekst Maria Ollick Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi

Fot. J. I. Starostwo Tucholskie

O autorce wystawy

Helena Kaczanowska jest rodowitą trzebiatowianką, absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, nauczycielką – bibliotekarką ( od 2001r. na emeryturze). Pracowała z dziećmi i młodzieżą w szkole, w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury prowadziła pracownię plastyczną dla młodzieży oraz własną firmę usług plastycznych. Cały czas maluje, uczestniczy w plenerach, na swoim koncie ma przeszło 20 wystaw ( indywidualnych i zbiorowych), również poza granicą – w Niemczech i w Szwecji. Od 2009r. mieszka w Tucholi. Bardzo szybko zaistniała w miejscowym środowisku kultury. Jest członkiem Zarządu Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi.