18.09.2018

Turystyka z korzyścią dla mieszkańców

6 września w Bydgoszczy Powiat Tucholski uczestniczył w debacie z cyklu „Jakość w turystyce”, której tematem było godzenie korzyści dla turystów z korzyściami dla mieszkańców.

Prowadzącym był dr hab. Piotr Zmyślony z UE w Poznaniu, który we wprowadzającym wykładzie przedstawił niewątpliwe problemy dla mieszkańców powodowane niekontrolowanym wzrostem liczby turystów, jak też sposoby radzenia sobie z tymi problemami wdrożone w przykładowych destynacjach turystycznych, które już zmuszone były do poszukania rozwiązań. W dyskusji z udziałem Zastępcy Prezydenta Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz, socjologa dra Grzegorza Kaczmarka, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki Jerzego Matuszaka, Dyrektor Biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej Agnieszki Kowalkowskiej oraz przedstawicieli branży hotelarskiej i dystrybucji biletów zastanawiano się, na ile problemy z „przeładowaniem” lokalizacji już dotykają branżę turystyczną naszego województwa, a także co można zrobić, by tych problemów także w przyszłości uniknąć lub je zminimalizować. Nie jest to łatwe, gdyż z jednej strony turystyka stanowi coraz większe źródło dochodu dla lokalnych przedsiębiorców, z drugiej jednak potrafi bezpowrotnie zniszczyć środowisko i negatywnie wpływać na gościnność mieszkańców. Kluczem do łagodzenia konfliktów jest z jednej strony jak największe angażowanie lokalnej społeczności w rozwój produktów turystycznych i traktowanie jej jako jedną z niezmiernie ważnych grup docelowych, z drugiej zaś umiejętne, zaplanowane kanalizowanie ruchu turystycznego w miejsca do tego przygotowane, stanowiące jak najmniejsze obciążenie dla funkcjonowania mieszkańców.

Organizator debaty, czyli Bydgoska Organizacja Turystyczna, już teraz zapowiedział kolejne spotkania poświęcone jakości w turystyce, jakości zapewnianej na każdym etapie przygotowywania i realizacji oferty.