04.06.2010

Święto Województwa

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza na dwa wydarzenia kulturalne, które odbędą się w najbliższy weekend na obszarze całego województwa. Obie imprezy związane są z obchodami Święta Województwa.

Święto Województwa. „Kujawsko-Pomorskie - nasz region“ - zapraszamy na festyny.

Po raz trzeci zapraszamy do świętowania urodzin województwa kujawsko-pomorskiego, podczas sobotnich (5 czerwca) imprez w pięciu największych miastach regionu - Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu. Zaplanowaliśmy wspólne odtańczenie poloneza, akcje malarskie i konkursy z nagrodami. Kulminacją będzie wypuszczenie do nieba setek balonów, które utworzą flagę województwa. Zachęcamy do wspólnej zabawy, której w tym roku towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina.

W Bydgoszczy mieszkańcy spotkają się o godzinie 13. w operze Nova, gdzie koncert zespołu „Płomienie“ uroczyście rozpocznie urodziny województwa. Około 15.00 barwny korowód przemaszeruje na ulicę Mostową, gdzie zabawa będzie kontynuowana.

O godzinie 15. rozpoczną się imprezy w pozostałych czterech miastach prezydenckich:
- w Parku Solankowym w Inowrocławiu
- w toruńskim Muzeum Etnograficznym
- na terenie Centrum Kultury Teatr i Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu
- na włocławskim Placu Wolności.

Dla wszystkich, którzy zechcą z nami świętować, zaplanowaliśmy liczne atrakcje. Podczas plenerowych imprez można będzie posłuchać dźwięku fanfary i poznać insygnia naszego regionu. Każdy z uczestników festynu dostanie balon z herbem województwa. O ustalonej porze balony te zostaną wypuszczone do nieba, tworząc flagę Kujawko-Pomorskiego.

Z racji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin Chopina tegorocznym zabawom „Kujawsko-Pomorskie - nasz region“ towarzyszyć będzie właśnie muzyka znanego wirtuoza. Regionalne folklorystyczne zespoły będą uczyły tańczyć poloneza do muzyki chopinowskiej. W ramach akcji malarskiej „Chopinowskie Impresje“ w każdym z miast mieszkańcy namalują inspirowane muzyką Chopina prace, które później utworzą panoramę województwa.

Imprezę zakończy kujawski poczęstunek.

Święto Województwa. Maraton połączy Toruń i Bydgoszcz.

Maraton Metropolii organizowany w ramach Święta Województwa w najbliższą niedzielę (6 czerwca) ponownie połączy obie stolice naszego regionu. Udział w biegu głównym oraz zawodach towarzyszących zgłosiło już ponad 1,3 tysiąca osób.

Imprezę organizują Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Maraton Toruński, samorządy Torunia i Bydgoszczy, gminy Zławieś Wielka i Dąbrowa Chełmińska oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego.

To już druga edycja Maratonu Metropolii, który jest jedną z największych imprez na biegowej mapie Północnej Polski. W ubiegłym roku wystartowała ponad 630 zawodników z Polski i zagranicy. Trasa zawodów biegła z Bydgoszczy do Torunia, a najlepszymi na mecie byli Andrei Gordeev z Białorusi i Arleta Meloch z Grudziądza. Więcej na ten temat tutaj .

Informacje o tegorocznej edycji maratonu znajdziecie Państwo pod tym adresem.

Serdecznie zapraszamy.

Przygotował: Referat promocji.