18.02.2019

Powołano Komitet Organizacyjny Historycznego Pochodu Borowiaków

8 lutego powołany został Komitet Organizacyjny VIII Historycznego Pochodu Borowiaków. W jego skład weszli obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, organizacji społecznych i regionalistów. Skład komitetu może w każdej chwili ulec rozszerzeniu, zapraszamy osoby zainteresowane do kontaktu.

Na spotkaniu w Starostwie Powiatowym wstępnie ustalono datę Pochodu (sobota, 20.07) i godzinę rozpoczęcia imprezy (ok. godz. 12-13). Trasa przebiegać będzie tym samym szlakiem co w poprzednich latach. Doświadczenia z ubiegłych lat potwierdziły, że pomysł połączenia pochodu z organizowanym przez Tucholski Ośrodek Kultury Dniem Folkloru spodobał się odwiedzającym, będzie więc kontynuowany także w tym roku. Kontynuowana będzie też prawdopodobnie organizacja bezpłatnych autobusów dla osób odwiedzających tego dnia Tucholę. Zależy to jednak od pozyskania środków – od LGD Bory Tucholskie na transport dla mieszkańców naszego powiatu oraz od Urzędu Marszałkowskiego dla mieszkańców innych miejscowości z naszego województwa.

Prowadzone są rozmowy z organizatorami Festiwalu Muzyki Myśliwskiej, ze środowiskiem myśliwych i z przedstawicielami Lasów Państwowych – są to grupy, bez których trudno wyobrazić sobie Bory Tucholskie, dlatego też szczególnie ważny jest ich udział w Historycznym Pochodzie Borowiaków. Nie obędzie się też bez udziału grup rekonstrukcyjnych, wśród pomysłów znalazło się zaproszenie Chorągwi Husarii, grupy rycerzy, rekonstruktorów Armii gen. Hallera czy Powstańców Wielkopolskich lub Regimenty Szwedzkiego. Zwrócono też uwagę na potrzebę zaproszenia co najmniej dwóch orkiestr, ale też na potrzebę wsparcia grup uczestniczących w Pochodzie. Ważna byłaby pomoc np. na przygotowanie strojów, zakup rekwizytów czy pokrycie innych kosztów, przy czym konieczne jest znalezienie rozwiązania technicznego pozwalającego na realizację tych planów.

Finansowanie Pochodu zapewnia Powiat Tucholski – w budżecie zabezpieczono na ten cel 20 tys. zł. Dodatkowo liczymy na wsparcie ze środków Unii Europejskiej (10 tys. zł ze środków LGD „Bory Tucholskie") i ze środków budżetu województwa (opłacenie autobusów z gości z innych ośrodków).

WRLiFE