Imieniny:
13.03.2017

Powiatowy Dzień Sołtysa 2017

10 marca 2017 roku Sołtyski i Sołtysi z terenu Powiatu Tucholskiego spotkali się z władzami powiatu i województwa na obchodach swojego święta.

Dzień Sołtysa ma na celu okazanie wdzięczności i szacunku sołtysom za ich pracę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę sołtysa w polskiej wsi. Na tucholskie obchody tego święta, których gospodarzami obok Przewodniczącej Rady Powiatu Tucholskiego Małgorzaty Oller był Zarząd Powiatu Tucholskiego, czyli Starosta Tucholski Michał Mróz, Wicestarosta Zenon Poturalski oraz Członek Zarządu Jerzy Kowalik, przybyli też specjalni goście: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego Jakub Wawrzyniak.

Najważniejszymi gośćmi byli jednak Sołtysi, którzy przybyli prawie w komplecie – było ich ponad sześćdziesięcioro! Z zainteresowaniem wysłuchali oni krótkiego przemówienia Starosty, w którym przypomniał on rolę Sołtysa w przestrzeni wieków oraz prezentacji zawierającej podstawowe informacje o powiecie tucholskim i oferowanych przez Starostwo usługach. Słowa podziękowania wygłosił także Wojewoda, który przywiózł symboliczne upominki dla przedstawicieli każdej z Gmin. Drobne upominki pozwalające na lepsze poznanie walorów najbliższej okolicy otrzymali wszyscy Sołtysi od Zarządu Powiatu.

Oprawę muzyczną zapewniła cekcyńska orkiestra mandolinowa Campanella pod dyrekcją Adama i Magdaleny Filipskich, z Anną Filipską jako prowadzącą koncert.  Ta muzyczna perełka naszego regionu wywarła duże wrażenie na wszystkich gościach. Symboliczny tort na to specjalne święto przygotował Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi, także stanowiący chlubę naszego powiatu.

Przy kawie i torcie była okazja do bezpośredniej dyskusji z Wojewodą czy ze Starostą. Uroczysty charakter spotkania nie pozwolił na wspólną, szerszą debatę o bolączkach sołectw i sposobach na ich pokonanie. Dlatego też Starosta Michał Mróz zapowiedział, że będzie się starał uczestniczyć w roboczych spotkaniach organizowanych właśnie tam, gdzie można i trzeba szukać rozwiązań: w terenie, w poszczególnych gminach naszego powiatu.

Wydział Rozwoju LiFE