Imieniny:
10.03.2010

Pisanki i hafty w muzeum

Hafty Hanny Kameckiej i pisanki Jana Śliwińskiego można już podziwiać w tucholskim muzeum. Wernisaż odbył się w piątek 4 marca.

Ulubioną formą twórczości Hanny Kameckiej jest haft kaszubski wykonywany na serwetkach, bieżnikach, chustach i obrusach, ale nieobce są jej też formy haftu kolorowego w zestawieniach tradycyjnych i haft biały. Pierwszy sukces artystyczny przyszedł 1977r.
W 1983r. artystka uzyskuje weryfikację na twórcę ludowego w dziedzinie haftu przez Ministerstwo Sztuki i Kultury. Hafty Hanny Kameckiej mają w swych zbiorach muzea w Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Chojnicach, Tucholi oraz Bydgoszczy.

Przygodę z pisankami zaczął w latach 80-tych ubiegłego wieku. Były to proste wzory na ugotowanych i ubarwionych kolorowo jajkach, okazyjnie wykonywane na Wielkanoc. Z biegiem lat stały się one obrazkami o bardzo różnej tematyce. Na barwionych wydmuszkach powstają obrazki robione światłem i cieniem. Aktualnie dominują motywy religijne. Prace artysty można obejrzeć w Stanach Zjednoczonych, Australii, całej Europie, a nawet w Boliwii. W kraju ma swoje stałe miejsce w muzeum w Ciechanowcu, gdzie znajduje się największy istniejący zbiór sztuki pisankarskiej.