Imieniny:
07.02.2018

Pędzlem haftowane

Starosta Tucholski Michał Mróz zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa: "Pędzlem haftowane" Stanisławy Neubauer połączonej z koncertem pt. "Love is blue" w wykonaniu Sandry Łangowskiej i Kazimierza Żarskiego z gościnnym występem Krzysztofa Kozłowskiego, Natalii Muchowskiej i Damiana Kolassy .
Wernisaż odbędzie się 13.02.2018 r. (tj.wtorek) o godz. 17.30 w budynku Muzeum Borów Tucholskich przy  ul. Podgórnej3


Stanisława Neubauer Jak sama o sobie mówi, jest rodowitą Kaszubką. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni – Orłowie i Studium Pedagogicznego w Gdańsku. Prowadzi z mężem firmę reklamową oraz sklep z twórczością artystyczna i ludową Kaszub „galeria Neubauer”.  Autorka wystaw malarstwa, fotografii, wielu zdjęć w regionalnych publikacjach, wydawnictwach oraz prac plastycznych znajdujących się  w kraju i za granicą. Posiada Szeroki warsztat twórczy od malarstwa olejnego, akrylowego, malowania porcelany, witraży, tworzenia biżuterii, upominków kaszubskich przez fotografię po projektowanie wnętrz, mody.Specjalizuje się w tematyce regionu kaszubskiego. Jej obrazy są jaskrawe o nasyconych kolorach. Niosą pozytywna energię, emanują radością. Realizm przeplata się z geometrią  i abstrakcją. Kaszubskie wzory przekształca w nowe formy i kolorystyczne rozwiązania. Rozkwitające pąki kwiatów oraz miękkie, smukłe kształty przywodzą na myśl rozwijające się uczucia i emocje.

Kazimierz Żarski jest  doktorem nauk technicznych. Członek (obecnie honorowy) sekcji Polskiej Akademii Nauk. Od roku 1966 do 1972  gitarzysta w zespole „Medium”. W latach 70-tych związany z kabaretem „Riviera Remont” w Warszawie. Poeta, bard, kompozytor, juror konkursów poetyckich, organizator plenerów poetyckich i koncertów. Wydał tomy poetyckie: „Wiersze nie wszystkie”, 2000, „Leonardo Zawodowiec”, 2005, „Wiersze nieznanych poetów”, 2009, „Podróż metafizyczna”, 2011, „Listy do Emily”, 2012, „Wertyński – życie artysty”, 2015, „Absurd istnienia – studium samotności według Marii Komornickiej”, 2017.
Nagrał płyty: „Ruletka”, 2009 i „Ballady żeglarskie”, 2009, „To ty, kobieta” (z Natalią Mathią - śpiew  i Maciejem Żarskim - gitara), 2012, „Wertyński – życie artysty” (z Sandrą Łangowską i Maciejem Żarskim) – razem ze zbiorem wierszy. Publikuje w czasopismach i na portalach literackich. Tłumaczy poezję z angielskiego i rosyjskiego. Jego wiersze zostały przełożone na serbski, rosyjski i niemiecki. Mieszka  w Śliwiczkach (Bory Tucholskie).

   Sandra Langowska jest solistką chóru Gospel Ave w Tucholi. Obdarzona mocnym, „ciemnym” głosem o szerokiej skali. Śpiewa od lat  dziecięcych. W repertuarze ma utwory z gatunku gospel, soul, jazz i rock. Jest również solistką zespołu „Libertad”, w którego składzie gra gitarzysta Mateusz Żakowski. Laureatka kilku ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów wokalnych. Współorganizatorka festiwalu „Peacemaking Fest” w Chojnicach, prezentowanego w radiu „Weekend”. Wspólnie z Kazimierzem Żarskim nagrała płytę z 11 pieśniami Aleksandra Wertyńskiego, przygotowuje płytę „Love is blue” z Kazimierzem Żarskim, Karoliną Mechlińską (skrzypce) i Karolem Szonowskim (gitara). Koncertuje wspólnie z Kazimierzem Żarskim oraz muzykami: Karoliną Mechlińską, Maciejem Żarskim, Borysem Korolewem, Karolem Szonowskim, Hubertem Czerskim, Krzysztofem Kozłowskim, Mateuszem Żakowskim. Mieszka w Dąbrówce koło Sępólna Krajeńskiego. Jest zawodowym fotografem.