Imieniny:
06.05.2019

Obchody Dnia Flagi 2019

2 maja 2019 roku Powiat Tucholski wraz ze Stowarzyszeniem "Via Natura", Tucholskim Ośrodkiem Kultury oraz szkołami podstawowymi i średnimi organizował obchody Dnia Flagi. W Tucholi królowały tego dnia barwy narodowe, wyróżnieni zostali twórcy najciekawszych wystaw sklepowych na tucholskiej starówce.

Uroczystą mszę św. w Kosciele p.w. Bożego Ciała celebrował Proboszcz Parafii Bożego Ciała ks. Ireneusz Kalf wraz z  Proboszczem Parafii Opatrzności Bożej ks. Wiesławem Heroldem. Na czele przemarszu na plac Wolności znalazła się grupa mażoretek w biało-czerwonych strojach, a za nimi, połaczeni wstęgą w barwach narodowych, szli mieszkańcy i goście powiatu tucholskiego, prowadzeni przez Senatora RP Andrzeja Kobiaka i Prezes Stowarzszenia "Via Natura" Halinę Janowską-Giłka. Harcerze, bez których trudno wyobrazić sobie obchody Święta Flagi, zwartą grupą wspierali organizatorów uroczystości.

Przy dźwiękach hymnu państwowego odśpiewanego przez wszystkich zebranych, flagę podnieśli na maszt przedstawiciele Związku Strzeleckiego "Strzelec". Wśród świętujących w Tucholi znalazł się Minister Radosław Sikorski, nie zabrakło oczywiście Starosty Tucholskiego Michała Mroza i pozostałych członków Zarządu Powiatu, jak też Burmistrza Tucholi Tadeusza Kowalskiego. Najważniejsze jednak, że nie zabrakło młodzieży, która poprowadziła imprezę, przygotowała występy artystyczne i ciekawe stoiska szkolne oraz częstowała zebranych słodkościami w barwach narodowych. Najmłodsi też właczyli się w organizację, prezentując pokazy tańca.

Spośród wystaw sklepowych o charakterze narodowym tym razem powiatowa komisja przyznała główną nagrodę kwiaciarni "Hortensja", Firma Ellerik, ul. Nowodworskiego 1a, a dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: Salon Firan, ul. Chojnicka 9 i Sklep firmowy „Łuczniczka”, pl. Wolności 8. Nagrody w postaci koszy słodyczy zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Kapryśna pogoda sprawiła, że frekwencja na tucholskim placu Wolności nie była duża, jednak mozna śmaiło powiedzieć, że ten szczególny dzień obchodziliśmy godnie, jak każdego roku. Już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania flagi narodowej także za rok, 2 maja.

Wydział Rozwojku LiFE