13.03.2017

Nadzwyczajne Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

6 marca br. przedstawiciele Powiatu Tucholskiego uczestniczyli w XXI Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich w Częstochowie.

Powiat Tucholski reprezentowany był przez Przewodniczącą Rady Powiatu Małgorzatę Oller, Starostę Tucholskiego Michała Mroza oraz Członka Zarządu Powiatu Jerzego Kowalika.

Zgromadzenie w sali o. Augustyna Kordeckiego rozpoczęło się od Mszy Św. przed obrazem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i modlitwą w intencji polskich samorządów w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.  Zostało ono zwołane na wniosek Zarządu Związku w celu przedyskutowania roli powiatów w dostarczaniu usług publicznych. Uczestnicy Zgromadzenia - przedstawiciele powiatów i miast na prawach powiatu ze wszystkich stron Polski - rozmawiali też na temat tworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju wobec dokonujących się zmian legislacyjnych.

Wśród gości zgromadzenia byli m.in.: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Piotr Gryza  - Wiceminister Zdrowia, Władysław Kosiniak  Kamysz – były Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tomasz Siemoniak – były Minister Obrony Narodowej, Andrzej Maciejewski – Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wraz z zastępcą Piotrem Zgorzelskim, Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz reprezentanci Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Województw RP.

Zgromadzenie przyjęto następujące stanowiska:

• w sprawie roli samorządu terytorialnego w państwie,
  • w sprawie roli powiatów w realizacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju,
  • w sprawie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia,
  • w sprawie dochodów jednostek samorządu terytorialnego,
  • w sprawie systemu ochrony zdrowia,
  • w sprawie roli samorządów powiatowych w systemie oświaty,
  • w sprawie roli powiatów w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli,
  • w sprawie publicznego transportu zbiorowego.