Imieniny:
24.05.2010

Muzeum nocą

Już po raz drugi Muzeum Borów Tucholskich włączyło się w ogólnopolską akcję nocnego zwiedzania muzeów. W związku z tym 21 maja mieszkańcy naszego Powiatu mieli rzadką okazję zwiedzić muzeum nocą i uczestniczyć w imprezie pn.: „Muzealne mury w nocnym świetle sztuki i kultury”.


Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji na dziedzińcu i wewnątrz budynku. Tuż po uroczystym otwarciu i powitaniu przez Starostę Piotra Mówińskiego,   Burmistrza  Tadeusza Kowalskiego i pracownika muzeum Wiolettę Chabowską zaprezentował się zespół „Frantówki Bysławskie” pod wodzą Włodzimierza Dębickiego. Równocześnie na dziedzińcu prezentowano dawne zawody, które przedstawiali:

- pokaz prania: Mariannna Weilandt i Maria Sala,

- plecionkarstwo: Henryk Tyda,

- przędzenie wełny na kołowrotku: Bronisława Górka i Heleny Kotlęga,

- garncarstwo:  Anna Narloch.

Wspólną modlitwę podczas nabożeństwo majowego poprowadził ks. Tadeusz Wandtke z parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi.

W dalszej części programu odbyły się konkursy dla dzieci i dorosłych pod czujnym okiem Wioletty Chabowskiej i Honoraty Figiel, wspólne śpiewanie przy akompaniamencie akordeonisty Marcina Nitki, a także degustacja smakołyków przygotowanych przez KGW w Bysławiu.

Ostatnim punktem programu odbywającego się na dziedzińcu było przedstawienie pt. „Wesele” w wykonaniu „Klonowiaków” z Klonowa.

W kuchni borowiackiej chlebem ze smalcem i magicznym eliksirem podejmowała gości Magdalena Olter.

Ważnym punktem wieczoru było otwarcie nowej wystawy czasowej – mieszczańskiego pokoju „z duszą  i pamięcią”. Eksponaty do przygotowania wystawy udostępnili: Maria Ollick, Marianna Weilandt, Stanisław Pałczyński, Dariusz  Skuczyński, Czesław Miętki, Mariusz Wegner, Janina Grzmiel, Danuta Dobecka, Ludwika Fryca, Elżbieta Bukowska, Urszula Wegner, Marzena Orłowska oraz Józef Wróblewski. W pokoju, w którym  rezydowali Maria Ollick, Aleksandra Szmyt oraz Czesław Miętki, śpiewem umilał zwiedzającym czas chór „Radosna Jesień”. Dodatkową atrakcją był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu grupy „Otello” z Bydgoszczy.

Na ostatnim piętrze o florze i faunie Borów Tucholskich opowiadał Jan Zaranek.

Nocą do muzeum zapraszamy za rok, ale zapewniamy, że za dnia miejsce to jest także bardzo interesujące.

 

Kontakt:

Muzeum Borów Tucholskich

tel. 52 3342189

muzeum@tuchola.pl 

Przygotował: Referat Promocji