Imieniny:
13.11.2017

Kto ty jesteś? Polak mały.

11 listopada 2017 r. obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W intencji Ojczyzny w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi odprawiona została uroczysta Msza Święta z udziałem licznych pocztów sztandarowych. Liturgię Mszy Świętej swoim przepięknym śpiewem wzbogacił Chór „Camerata”.

Pod pomnikiem Św. Małgorzaty wiązanki kwiatów złożyły delegacje z Powiatu Tucholskiego, Gminy Tuchola, szkół, instytucji i organizacji. Tam też wysłuchaliśmy przemówienia Starosty Tucholskiego Michał Mroza, który podkreślił m.in., że często używane sformułowanie „Jestem wolnym człowiekiem” powinno być uzupełnione powiedzeniem „Jestem człowiekiem odpowiedzialnym”.

Z pełnym przekonaniem Starosta Tucholski stwierdził, że chociaż na przestrzeni dziesięcioleci pojęcie wolności, niepodległości i patriotyzmu mogło być różnie rozumiane, to odpowiedź udzielona na kluczowe pytania odnośnie naszej tożsamości niezmiennie od wieków jest dokładnie taka jak w wierszu Władysława Bełzy „Kto ty jesteś”, wyrecytowanym wspólnie z Emilką Wytrążek.

- Kto ty jesteś ?                                            - A w co wierzysz ?

- Polak mały.                                                - W Polskę wierzę.

- Jaki znak twój ?                                          - Czym ty dla niej ?
- Orzeł biały.                                                - Wdzięczne dziecię

- Gdzie ty mieszkasz ?                                  - Coś jej winien ?
- Między swemi.                                           - Oddać życie."


- W jakim kraju ?
- W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia ?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta ?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz ?

- Kocham szczerze.                                                                                          

Dziękujemy pocztom sztandarowym, delegacjom, księżom, mieszkańcom, harcerzom i zuchom z Hufca ZHP Tuchola za udział w uroczystości. Serdeczne podziękowania należą się także organizacjom, których członkowie pełnili wartę przy pomniku Św. Małgorzaty: Stowarzyszenie Miłośników Borów Tucholskich Historia i Pamięć”, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Tuchola, Związek Strzelecki „Strzelec” JS 4052  oraz JS 3320 Tuchola.

 

Wydział Rozwoju LiFE

fot. D. Wytrążek