26.01.2011

Korowód kolędników i grup jasełkowych

Muzeum Borów Tucholskich organizuje Korowód Kolędników i Grup Jasełkowych, który  28 stycznia 2011 r. o godz. 11.00 wyruszy z dziedzińca Muzeum i przejdzie ulicami Tucholi.

Głównym celem korowodu jest ożywienie dawnego obyczaju, który jeszcze na początku XX wieku był w Borach bardzo popularny. Korowody przebierańców,  a w nich: Herody, Gwiazdki albo Gwizdory odwiedzały domy poczynając od Adwentu, w czasie Godów (Świąt Bożego Narodzenia), jak też w karnawale i w Zapusty. Śpiewano wówczas improwizowane kolędy, frantówki i wygłaszano zabawne dialogi.

Trasa przemarszu: Muzeum Borów Tucholskich –  Zespół Szkół Licealnych  i Agrotechnicznych, Zespół Szkół Leśnych - Szkoła Podstawowa nr 3 – Zespół Szkół Ogólnokształcących – Starostwo Powiatowe – Szkoła Podstawowa nr 1 – Urząd Miejski –Tucholski Ośrodek Kultury – Muzeum Borów Tucholskich.

Przygotował: Referat Promocji