Imieniny:
27.07.2018

Historyczny Pochód Borowiaków 2018 – podziękowania

21 lipca ulicami Tucholi przeszedł Historyczny Pochód Borowiaków – największe wspólne przedsięwzięcie mieszkańców Powiatu Tucholskiego, koordynowane od siedmiu lat przez Samorząd Powiatowy. Pozwala ono instytucjom, organizacjom, grupom nieformalnym i wszystkim mieszkańcom wspólnie świętować, przypominając jednocześnie niezwykle ciekawą historię naszego regionu.

Tegoroczny pochód był rekordowy pod względem frekwencji, zarówno uczestników jak i widzów. Na kilka godzin Tuchola zamieniła się w scenerię barwnego widowiska, w którym ponad 500 osób przedstawiało najciekawsze dla Borów Tucholskich postaci i wydarzenia – zarówno historyczne, jak i współczesne. Każda z grup sama wybierała, kogo lub co chce przedstawić.

Pochód otwierał Starosta Tucholski Michał Mróz, który jako główny organizator dziękował też wszystkim uczestnikom i gościom za przybycie. U jego boku kroczyli zaproszeni goście, w tym Komendant Powiatowy Policji Wiesław Gapa, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Dariusz Goźliński i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Borów Tucholskich, Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski. Ciekawostką był udział najbardziej znanego polskiego kajakarza – Aleksandra Doby – przebrnego za Arcybiskupa Jakuba Świnkę, duchownego, który konsekrował pierwszą tucholską świątynię.

Wśród znanych postaci tradycyjnie już maszerowała Królowa Konstancja, która jako Starościna Tucholska wydała jeden z pierwszych aktów prawnych chroniących lokalną przyrodę. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli rodu Janta-Połczyńskich, którzy co roku przypominani są przez uczniów szkoły im. Leona Janta-Połczyńskiego, międzywojennego ministra i senatora z Tucholi. Silna reprezentacja stanowiących specjalność naszego powiatu wiosek tematycznych przypomniała o powiązaniu historii i walorów naturalnych z nowoczesną organizacją turystyki jako uzupełnienia dla gospodarki rolnej. Reprezentowana przez przedstawicieli Lasów Państwowych gospodarka leśna, której częścią jest też ochrona przyrody, zaciekawiła widzów prezentacją dwóch sokołów. Tradycje myśliwskie prezentowali Sygnaliści Myśliwscy, którzy na czas przemarszu nie tylko przerwali swój odbywający się na tucholskim rynku międzynarodowy festiwal, ale nawet udostępnili konferansjerowi scenę. Ciepłe uczucia budziły bryczki zaprzężone w przepiękne konie. Specjalną atrakcją był udział Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych, która w tym roku uzupełniła oprawę muzyczną zapewnianą tradycyjnie przez połączoną Orkiestrę Dętą OSP w Bysławiu i w Śliwicach, prowadzącą pochód wraz z grupą bysławskich mażoretek. To tylko drobna część uczestników, wszystkich grup nie sposób wymienić – trzeba je po prostu zobaczyć.

Doskonałą współpracę Powiatu Tucholskiego organizującego Historyczny Pochód Borowiaków z Tucholskim Ośrodkiem Kultury można było dostrzec w Parku Zamkowym, gdzie wszyscy organizatorzy i goście wzięli udział w Dniu Folkloru Borowiackiego. Witani oni byli przez Bysławskie Frantówki, twórców ludowych i zespoły folklorystyczne występujące na przepięknie udekorowanej scenie, przedstawiającej typową borowiacką zagrodę.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w pochodzie bądź w inny sposób przyczynili się do jego powodzenia, w tym także wszystkim gościom. Szczególne podziękowania należą się tucholskim policjantom i druhom  z OSP, którzy wspólnie zadbali o bezpieczne przejście przez miasto. W akcję włączony został policyjny dron, zapewniając możliwość spojrzenia na przemarsz z góry.

Więcej zdjęć na Facebooku Muzeum Borów Tucholskich: tutaj

Zapraszamy za rok na kolejny Historyczny Pochód Borowiaków, już teraz można zacząć przygotowywać stroje!

Wydział Rozwoju LiFE