Imieniny:
01.02.2011

Hej kolęda, kolęda!

W ubiegły piątek ulicami miasta, przemaszerował kolorowy korowód kolędników.

W korowodzie kolędniczym uczestniczyły grupy jasełkowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 i młodzież z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych z opiekunami, Bysławskie Frantówki, Borowiackie Towarzystwo Kultury, pracownicy Muzeum Borów Tucholskich i Kolędnicy z Suchej (gm. Lubiewo), gdzie zwyczaj ten jest ciągle jeszcze żywy. Chęć udziału w korowodzie wyraziła także młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, jednakże przyczyny zdrowotne uniemożliwiły ich uczestnictwo.

Pierwszym przystankiem kolędników był Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych oraz Zespół Szkół Leśnych, gdzie korowód przywitała dyrekcja wraz z sygnalistami. Następnie przemaszerowano do Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i do Starostwa Powiatowego. Radni Powiatu Tucholskiego przerwali ważne posiedzenie, by przywitać kolędników. Starosta Tucholski Dorota Gromowska wyraziła uznanie dla inicjatywy kolędowania oraz przekazała uczestnikom słodkości. Przez ulicę Świecką i rynek grupa dotarła do Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie do Urzędu Miejskiego i Tucholskiego Ośrodka Kultury. Po zakończeniu przemarszu, kolędnicy zebrali się w Muzeum Borów Tucholskich, gdzie zostali poczęstowani herbatą i pączkami.  
Pomysł odtworzenia tego zwyczaju w mieście zrodził się już w ubiegłym roku i organizatorzy (Muzeum Borów Tucholskich oraz Borowiackie Towarzystwo Kultury)  liczą, że uda się go kontynuować w kolejnych latach. Dziękując za miłe przyjęcie i wspaniałą wspólną zabawę, która w zamyśle miała edukację i przypomnienie o naszej kulturowej „spadkowiznie”, kolędnicy przekazywali noworoczne pozdrowienie, które brzmiało:
„Za przyjęcie dziękujemy, szczęścia, zdrowia winszujemy, żeby się rodziło w komorze i oborze, snopek przy snopku, kopa przy kopie, a w każdym kątku po dzieciątku”.

Przygotował: Referat Promocji