Imieniny:
28.08.2018

Dożynki Powiatowe w Śliwicach

25 sierpnia w Powiecie Tucholskim powróciła tradycja organizacji dożynek w formule Gminno-Powiatowej. Dożynki w Gminie Śliwice były zarazem świętem całego Powiatu Tucholskiego, a Starosta Tucholski Michał Mróz pełnił rolę ich współgospodarza – wraz z Wójtem Danielem Kożuchem i Sołtysem Śliwic Krzysztofem Targaczewskim.

Uroczystość z udziałem Posłów na Sejm RP Łukasza Schreibera i Eugeniusza Kłopotka rozpoczęła się mszą świętą, na której pobłogosławione zostały tegoroczne plony. Po przemarszu przez wspaniale ustrojoną przez mieszkańców wieś i krótkim koncercie orkiestry dętej OSP poseł Schreiber odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który kilka dni wcześniej osobiście gościł w Gminie Śliwice. Zgodnie ze zwyczajem Starostowie Dożynek, Ewa i Adam Beliccy, Starosta, Wójt i Sołtys podzielili dożynkowe chleby i poczęstowali nimi wszystkich gości.

Wśród zapełniających cały śliwicki amfiteatr gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Rady Powiatu Tucholskiego (Przewodnicząca Małgorzata Oller i Wiceprzewodnicząca Halina Janowska-Giłka) oraz Członek Zarządu Powiatu Jerzy Kowalik.

Dożynki były okazją do oficjalnego przekazania jednostkom OSP z terenu Gminy Śliwice wyposażenia zakupionego dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości oraz z MSWiA. Sołtysi wybrali najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który będzie reprezentował nasz powiat drugiego września na Dożynkach Wojewódzkich w Wąbrzeźnie – będzie to wieniec  przygotowany przez Sołectwo Śliwice.

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta wraz z Mażoretkami, Zespół Tańca Ludowego „Śliwiczanie” wspólnie z Zespołem Wokalnym „Septet” oraz Zespół Ludowy Stowarzyszenia „Dworek Polski” z Chojnic. Konkursy i zabawy dla dzieci i dla dorosłych, pyszny poczęstunek przygotowany przez panie z KGW oraz przejażdżki bryczkami uzupełniły obraz tej niezwykle udanej imprezy.


 

Listy: od Posła na Sejm RP Piotra Króla od Poseł na Sejm RP Ewy Kozaneckiej od Dyrektor OR ARiMR Jolanty Sobeckiej
WRLiFE